Haber Tahtası

Karaçanta, Çobanoğlu’nun ölümünün 9’uncu yılı münasebetiyle mesaj yayımladı

-karacanta-cobanoglunun-olumunun-9uncu-yili-munasebetiyle-mesaj-yayimladi


26 Mart 2014 Çarşamba 19:55

 Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kars Belediye Başkan Adayı Murtaza Karaçanta, Aşık Murat Çobanoğlu’nun ölümünün 9’uncu yılı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Karaçanta mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Ozanlarımız Kültürümüze büyük ışık tutmuş, büyük hizmetleri olmuştur. Murat Çobanoğlu Saz çalmaya ve şiir söylemeye 1951 'de gördüğü bir bir rüyada bade içtikten sonra başlamıştır. Murat Çobanoğlu 1966 yılından başlayarak sürekli olarak Konya Aşıklar Bayramına katıldı. Artvin, Konya, Erzurum’da yapılan yarışmalarda dereceler aldı. Özellikle atışma dalında başarı gösterdi. Sık sık radyoda ve televizyonda -değişik konularda- söyledi. Saza egemenliği, ulusal duygularının güçlülüğü ve kendine özgü sesiyle ilgi çekti. Yurt içinde ve dışında düzenlenen bazı şenliklere katıldı. Aşıklık geleneğinin bir parçası olan türkülü hikâyeler anlatma konusunda da başarılı örnekler veren Çobanoğlu, kendi türkülerinin yanı sıra usta malı türküleri de genç kuşaklara aktarmaktadır. Türkiye’nin her yerinde bilinen, tanınan Çobanoğlu yıllarca radyo programları yaptı. Halk edebiyatı ve aşıklık geleneği üzerine çeşitli seminerler verdi. Şiirleri çeşitli dergilerde yayımlandı. Türkiye dışında, Avrupa'dan İran'a dek birçok ülkede konserler verdi, yarışmalara katıldı.1971 yılında Kars'ta açtığı, özellikle usta-çırak ilişkinden her alanda aşıklık geleneğinin sürdürülmesinde katkısı anlamında bir okul niteliğinde olan Çobanoğlu Halk Ozanları Kahvesi yörenin aşıklar merkezine dönüştü.

Kökeni, Orta Asya'daki Baksı geleneğine dayanan aşıklık, Türklerin inancı olan Şamanizm'den izler taşır.[1] Halk ozanları, toplumun değerlerini kuşaklar boyu tanıtmakta önemli aracı olmuş ve bunları kalıcı kılmışlardır. Halk ozanlarının doğaçlama saz çalıp türkü söyleme yetenekleri vardır. Genellikle bu yetenek Tanrısal bir güç tarafından kendilerine bahşedilmiştir. Çoğu zaman bir rüyada üç bade içerler ve bu rüyadan uyandıklarında bu yeteneklerini kazanmış olurlar. Buna "Tanrı Vergisi" denir. Halk ozanı veya âşık, Anadolu'da toplumun öncüsü olmuş bir gelenek, halka mal olmuş bir kültürdür. Yaşamını halkla birlikte idame ettiren ozan, sazıyla sözüyle halkın sesidir.Toplumdaki olumlu ya da olumsuz gelişmeler, ozanın sazına, sözüne ve sesine konu olur. Ozanlar toplumun sorunlarını dile getirmek, olup biteni daha erken görmek ve gelecek nesillere mesaj vermek özellikleriyle de tanınmıştır. Böylece halka mal olmuşlardır. Ozanlık geleneğinde doğa sevgisi vardır, halk sevgisi vardır, vatan sevgisi vardır, hak sevgisi vardır. Halkın bağrından kopar ve temsil ettiği toplumun sorunlarını, mesajlarını sazıyla anlatır. Yaşadıkları dönemlerde her halk ozanının farklı bir yeri vardır. Ama tüm halk ozanlarımızın buluştuğu yer, halkın gönlüdür.

Tarih boyunca ozanlık ve halk edebiyatı çeşitli dönemlerden geçmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Halk ozanlığı, değişen yaşam koşulları ve değer yargıları karşısında gerileme yaşasa da kültürün vazgeçilmez simgelerinden biri olma özelliğini korumuştur.Bu geleneğin, Anadolu ve Balkanların bir bölümünü içine alan Türkiye sahasına taşınması ve bu coğrafyada yerleşmesinde Dede Korkut’un önemli rolünün olduğu ya da bu oluşumun güçlü bir biçimde Dede Korkut’ta yer aldığı  görülmektedir.

Fuat Köprülü ise  “Türk  edebiyatının bütün ürünlerini terazinin bir kefesine, Dede Korkut’u da diğer kefesine koysanız, Dede Korkut ağır basar ”  diyerek bu konuda söylenecek başka söze yer bırakmamıştır. Bu noktada Aşık Murat Çobanoğlu, ölümünün 9’uncu yılında yad ettiğimiz bu günde

Ehl-i islam olan işitsin bilsin,

Can sağ iken yurt vermeniz düşmana

İsterse Uruset ne ki var gelsin 

Can sağ iken yurt vermeniz düşmana.

Diyerek bütün vicdanlarda silinmeyecek izler bırakan aşıklık geleneğinin piri Aşık Şenlik babayı, Reyhani’yi Sümmani Babayı, Murat Çobanoğlu’nu, Aşık Sosgertli Memmet’i, İlhami Demir’i Aşık Murat Karahanlı’yı, Sabri Şimşekoğlu ve daha ismini sayamayacağımız kadar büyük hizmetleri olan Hakkın rahmetine kavuşmuş ozanlarımıza Allah’tan rahmet dilerken hayatta olup Aşıklık geleneğine sahip çıkıp gelecek kuşaklara aktaran bütün ozanlarımızda sağlıklı, sıhhatli, huzurlu ve güzel bir ömür sürmelerini Yüce Allah’tan niyaz ederim.

 

 

 


Haber okunma sayısı: 205 Haber Kaynağı: OBJEKTİF HABERYazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KARS - HAVA DURUMU

KARS

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

ANKET

Fenerbahçe - Bursaspor maçı ne olur ?

Fenerbahçe - Bursaspor maçı ne olur ?

Ankete Katıl Sonuçlar